ДепартаментИстория
Актуално
13.12.2024 12:22 | сподели x |
Конференция ,,Жертвите помнят” - 40 години след ,,Възродителния процес“ - истини, свидетелства и уроци
На 12 декември 2024г. Нов български университет затвърди своята роля на водещ академичен център за изследване на близкото минало, като стана домакин на конференцията ,,Жертвите помнят”, посветена на 40-годишнината от насилствената асимилация на турското малцинство по време на комунистическия режим в България.
Събитието се проведе с цел да покаже, че ,,жертвите са живи, жертвите помнят“, че това престъпление не е забравено и хората претърпели тази болка очакват правосъдие и справедливост.
Конференцията беше организирана от гражданската организация „Справедливост, права и културно сътрудничество на Балканите“ и фондация „Истина и памет“, като бяха събрани свидетелства от бивши лагеристи на „Белене“ и експерти, които да говорят по темата.
Събитието, посветено на 40-годишнината от насилствената асимилация на турското малцинство, беше открито от проф. Момчил Методиев, ръководител на департамент „История“ и един от водещите изследователи на комунистическото минало в България. Неговото присъствие подчерта съществената роля на университета в усилията за съхраняване на историческата памет и академичния ангажимент към разкриването на истината за тоталитарния режим.
Във встъпителната част се включи и Христо Христов, журналист и изпълнителен директор на фондация „Истина и памет“, който прочете поздравителния адрес, отправен от адвокат Александър Кашъмов - изпълнителен директор на фондация ,,Програма достъп до информация”.
Бивши лагеристи, сред които Шукри Мехмед, Сабри Искендер, Мюмюн Чолак, Ахмед Ахмед и други, както и съпруги на лагеристи, разказаха за причините, довели до тяхното затваряне, за условията в лагера ,,Белене“ и проявите на съпротива, включително гладните стачки, които са водили. Историите им разкриха мащаба на репресиите и съпротивата срещу тях.
Във втория панел на конференцията доц. Михаил Груев, председател на Държавна агенция „Архиви“, и Антонина Желязкова, експерт по етнически и религиозни въпроси, представиха исторически и социални анализи на политиката на комунистическия режим спрямо турското малцинство.
Илхами Алкан Олссон, доктор по международно право, подчерта значението на наказателното преследване на престъпленията срещу човечеството. Юридическите аспекти на „Възродителния процес“ бяха разгледани от адвокат Метин Ибриямов и адвокат Есен Фикри, които представиха структурирани презентации и изготвени доклади с акцент върху липсата на наказание за вдъхновителите на насилствената асимилация.
Конференцията завърши с призив за съхранение на паметта и припомни, че тя е най-силното оръжие срещу забравата и несправедливостта. Историите на пострадалите и анализите на експертите подчертаха, че раните от миналото, могат да бъдат излекувани само с истината. Проведеното събитие не беше само урок по история, но и обръщение към обществото - да не допуска мълчание и безразличие, а да защитава човешките права и достойнството на всеки един човек.